fbpx
Tööaja vargus

Meeldib mida loed?

Jaga

Tööaja vargus

author image

Mihkel Männamaa

Ettevõtetel on sageli olnud probleeme töötajatega, kes varastavad raha, ettevõttele kuuluvaid esemeid või isegi kütust isiklikuks tarbeks. Vähe räägitakse aga tööaja vargusest. Tööaja vargus tähendab ettevõttelt raha vastu võtmist töötundide eest, mille jooksul pole tegelikult tööd tehtud. Tööaega varastatakse kahel moel: töötaja ei tee tööl olles ettenähtud tööd või nad ei ole tööl, kuigi nad peaksid olema, nt hilinevad mõjuva põhjuseta. 

Erinevad tööaja varguse võimalused:

  • Tööaja sisestamisel tekkinud tööaja vargus. Käsitsi tööaega sisestades on töötajatel võimalus oma tööaegu ülespoole ümardada. Näiteks, töötaja alustab tööd tegelikult kell 8:11 ja lõpetab 4:56, aga sisestab oma tööajaks 8:00-17:00. Sel moel saab töötaja oma normtunnid täis ja talle makstakse kogu päeva tundide eest. Tegelikult on ta aga varastanud 15 minutit ettevõtte aega. 
  • Kolleegi eest tööaja sisestamine on levinud viis tööaega varastada. Sellist tööaja vargust ei pruugita teadlikult teha, vaid tahetakse näiteks head kolleegi aidata. Töötaja registreerib end tööle ja võib samal ajal registreerida ka kolleegi, kasutades selleks tema töötajakoodi, uksekaarti vms. Selline tööaja vargus võib väga kulukaks muutuda, kui varem saabunud töötajad registreerivad tööle ka oma hiljem saabuvaid kolleege või registreeritakse töötajad töölt välja hiljem, et nad saaksid ületunde ilma tegelikult tööd tegemata. Ületunnitöö on ju ka suurema tasuga, seega kahjud muutuvad aastate jooksul hiiglaslikeks. 
  • Pikkade lõunate ja (lisa)pauside võtmine on väga sagedane probleem erinevates ettevõtetes. Tihti tekib pausidega probleeme just suitsetavate töötajatega, kes käivad pauside vahelisel ajal samuti suitsetamas. 
  • Kolleegidega suhtlemine ja lõbutsemine tööajast on mõistlikus koguses tervitatav, hoides töötajaid sel moel rõõmsatena ja parandades seeläbi klienditeeninduse kvaliteeti. Kui aga kolleegidega suhtlemine ja lõbutsemine hakkavad tööpäevast järjest suuremaid tükke ampsama, siis seisab ettevõte silmitsi tööaja vargusega, sest töö tegemine jääb tagaplaanile. 
  • Interneti kasutamine isiklikuks otstarbeks on nutitelefonide tulekuga kasvanud suureks probleemiks. Telefonid piiksuvad pidevalt, sest on saabunud uus e-mail, keegi saatis sõnumi, telefonimängus on uus piiratud ajaga pakkumine jne. Lisaks on ju internet kohe seal samas nupuvajutuse kaugusel ning jõuaks kiiresti mõned sooduspakkumised üle vaadata… See viib aga selleni, et töötaja tegeleb oma telefonis mitme rakendusega ning töö ununeb sootuks. Näiteks, isiklikuks otstarbeks tööajal internetis aega veetnud töötajad tekitasid juba varajastel 2000-ndatel aastatel oma tööandjatele aastas ligi 54 miljardit dollarit kahju. 
  • Töötajad, kes oma otsesest ülemusest eemal töötavad, kipuvad olema vähem produktiivsemad. See on eriti tõsi töötajate kohta, kes töötavad omapäi ettevõttest eemal. 
  • Mõned inimesed proovivad tööajast oma unevõlga tasa teha ning magavad oma laua taga või mõnes ülemuste silma alt eemale jäävas kohas. Sellist laadi tööaja vargust on ettevõtetel eriti kibe kinni maksta. 

Toetudes nö varguse kolmnurga teooriale, võiks öelda, et kui väga väike osa töötajaid otsib ise võimalusi vargusteks, siis mõned töötajad varastavad ainult juhul, kui on loodud õiged tingimused. Need tingimused on ratsionaliseerimine, motivatsioon ja võimalus. Näiteks: 

  • töötaja tunneb, et ta on alamakstud (ratsionaliseerimine)
  • töötaja tunneb, et  ööpäevas ei ole piisavalt tunde, et oma asjaajamistega tegeleda (motivatsioon)
  • töötaja teab, et tema ülemus ei märka, kui ta jõuab tööle 15 minutit hiljem (võimalus)

Oletame, et teie ettevõttes on töötaja, kes iga vahetuse ajal varastab 15 minutit tööaega. nt hilineb mõned minutid ja lahkub mõned minutid varem. Ta töötab 5 päeva nädalas ja teenib 10€ tunnis. Tööaja varguse tõttu maksate talle iga nädal 12.50€ rohkem, kui ta reaalselt töötas. Nüüd oletame, et teil on 10 töötajat, kes selliselt toimivad. Te kaotate 125€ nädalas ja aasta lõpuks on see summa üle 6000€.

Tööaja varguste vähendamiseks saate tõsta oma töötajate moraali, vaadata üle oma töötajate palgad ning tööülesanded. Kõige tõhusam võimalus on muuta tööaja arvestamine automaatseks, et töötajatel kaoks võimalus oma tööaegu ümardada, märkamatult lisapause võtta või hilineda.  

Siin saab teile appi tulla Hoursi tööaja arvestamise tarkvara. Vastavalt teie ettevõtte vajadustele saame teile pakkuda veebipõhist tarkvara, mobiilirakendust:

logimise terminale või ka liidestust Inner Range Integriti (G4S) läbipääsusüsteemiga. Viimasel juhul on tööaja arvestus täisautomaatne ega sõltu töötajatest, mistõttu väheneb tööaja vargus veelgi. 

Esimesel kuul on meie tarkvara kasutamine teile täiesti tasuta. Edaspidine kuutasu sõltub sellest, milliseid lisasid oma ettevõttes vajate. Registreeruge juba täna ning säästategi esimesed eurod ja muudate oma ettevõttes tööpäevad produktiivsemaks.

Aeg on raha. Hours säästab teile mõlemat

Vali mugav ja tark viis. Veebipõhine tööaja jälgimine vähendab teie ettevõtte kulusid ja suurendab tõhusust!

Seotud postitused